Pokud byste se zeptali nÄ›jakého ÄlovÄ›ka, který o dané problematice nic nevÃ, odpovÄ›dÄ›l by vám, že ZemÄ› je stacionárnÃ. Koneckonců, domy ani kopce se nehýbou, vÅ¡e zůstává v klidu. Je proto až neintuitivnÃ, že se ZemÄ› ve skuteÄnosti otáÄà velkou rychlostà a zároveň také obÃhá okolo Slunce. Pokud by to byla pravda, mÄ›li bychom pÅ™eci cÃtit nÄ›jaký pohyb, ne?
Â
Â
Ne tak nezbytnÄ›. AÄkoliv se to nezdá, ZemÄ› je uzavÅ™ený systém. A jako v takovém je zde pohyb relativnÃ. NavÃc i zde platà zákon o zachovánà pohybu, který znamená, že v podstatÄ› necÃtÃme pohyb jako takový, nýbrž akceleraci a deceleraci, tedy zrychlovánà a zpomalovánÃ. A aÄkoliv se rychlost pohybu ZemÄ› mÄ›nÃ, je to tak pomalý proces, že jej ani nepostÅ™ehneme.
Â
VyzkouÅ¡et si to můžeme koneckonců sami. Když sedÃme napÅ™Ãklad v letadle, které letà konstantnà rychlostÃ, žádný pohyb necÃtÃme, i když vÃme, že letÃme skuteÄnÄ› rychle. Ano, poznáme, když zpomaluje, zrychluje nebo mÄ›nà výšku – sÃla nás pak tlaÄà do sedadel. AvÅ¡ak jakmile dosáhneme letové úrovnÄ›, pak se nám může zdát, že se ve skuteÄnosti nehýbeme.
Â
Â
Stejné je to i s pÅ™edmÄ›ty. Pokud bÄ›hem letu postavÃme na poliÄku napÅ™Ãklad kelÃmek s vodou, pak se nerozlije ani neodletà dozadu. NavÃc z naÅ¡eho pohledu zůstává v klidu – je vůÄi nám ve stále stejné pozici. StejnÄ› to funguje i s naÅ¡Ã planetou.
Â
Můžeme se samozÅ™ejmÄ› ptát, proÄ necÃtÃme vÃtr, který by nutnÄ› musel být velmi silný. OdpovÄ›Ä je ta, že naÅ¡e atmosféra se otáÄà také, dÃky gravitaÄnÃm silám. VÃtr pak vzniká nikoliv pohybem naÅ¡Ã planety, nýbrž ohÅ™ÃvánÃm a ochlazovánÃm vzduchu, a tedy i vznikem oblastà vyÅ¡Å¡Ãho a nižšÃho tlaku.
Â
Také je nutné si uvÄ›domit, že napÅ™Ãklad rotace kolem své osy je jedna otáÄka za den – to je dvakrát pomaleji než hodinová ruÄiÄka. Nejedná se tedy o žádnou závratnou rychlost, jak by se mohlo zdát. Nenà tedy důvod, abychom nÄ›jaký pohyb cÃtili.